Paid Memberships Pro 3.2.2 - en to pt translation catalogue (704 entries)

en:  and then <strong>%s after %d %s</strong>.
pt:  e em seguida <strong>%s depois %d %s</strong>.

en:  and then <strong>%s every %d %s for %d more %s</strong>.
pt:  e depois <strong>%s cada %d %s por %d durante %s </strong>.

en:  and then <strong>%s every %d %s for %d more payments</strong>.
pt:  e depois <strong>%s todo %d %s para %d mais pagamentos</strong>.

en:  and then <strong>%s every %d %s</strong>.
pt:  e depois <strong>%s cada %d %s</strong>.

en:  and then <strong>%s per %s for %d more %s</strong>.
pt:  e depois <strong>%s por %s durante %d %s </strong>.

en:  and then <strong>%s per %s</strong>.
pt:  e depois  <strong>%s por %s</strong>.

en: %d members found.
pt: %d assinantes encontrados.

en: %d orders found.
pt: %d pedidos encontrados.

en: %s after %d %s.
pt: %s após %d %s.

en: %s every %d %s for %d more %s.
pt: %s cada %d %s por %d mais %s.

en: %s every %d %s.
pt: %s cada %d %s.

en: %s has had their payment subscription cancelled by Stripe. Please check that this user's membership is cancelled on your site if it should be.
pt: O Stripe cancelou a assinatura de %s. Por favor, assegure-se que a assinatura deste utilizador foi cancelada no seu site.

en: %s per %s for %d more %s.
pt: %s por %s por %d mais %s.

en: %s per %s.
pt: %s por %s.

en: &larr; Return to Home
pt: &larr; Voltar à Página Inicial

en: &larr; Return to Your Account
pt: &larr; Voltar à sua Conta

en: &larr; View All Invoices
pt: &larr; Ver todas as Faturas

en: 2Checkout Settings
pt: Configurações do 2Checkout

en: 2Checkout integration does not currently support custom trials. You can do one period trials by setting an initial payment different from the billing amount.
pt: A integração com 2Checkout atualmente não permite períodos experimentais personalizados. Pode simular um período experimental fazendo um pagamento inicial diferente do valor de pagamento.

en: <p class="pmpro_level_discount_applied">The <strong>%s</strong> code has been applied to your order.</p>
pt: <p class="pmpro_level_discount_applied">O <strong>%s</strong> código foi aplicado ao seu pedido.</p>

en: <p><strong>Thank you!</strong> A valid <strong>%s</strong> license key has been used to activate your support license on this site.</p>
pt: <p><strong>Obrigado!</strong> Uma <strong>%s</strong> licença válida foi utilizada para ativar sua licença de suporte neste site..</p>

en: <p>A payment is being held for review within Authorize.net.</p><p>Payment Information From Authorize.net
pt: <p>A Authorize.net está revisando o seu pagamento.</p><p> Informações de pagamento da Authorize.net </p>

en: <p>The <strong>%s</strong> code has been applied to your order.</p>
pt: <p> O código <strong>%s</strong> foi aplicado ao seu pagamento.</p>

en: <span class="ab-icon"></span>Memberships
pt: <span class="ab-icon"></span>Assinaturas

en: <strong>%s every %d %s</strong>.
pt: <strong>%s cada %d %s</strong>.

en: <strong>%s per %s</strong>.
pt: <strong>%s por %s</strong>.

en: <strong>%s</strong> now
pt: <strong>%s</strong> agora

en: A Payment Gateway must be set up before any payments will be processed.
pt: Um Gateway de Pagamento deve ser configurado para que qualquer pagamento possa ser processado.

en: A free reCAPTCHA key is required.
pt: Uma chave gratuita reCAPTCHA é requerida.

en: A partial payment was made that we could not refund. Please contact the site owner immediately to correct this.
pt: Foi realizado um pagamento parcial que não conseguimos extornar. Contacte os administradores do site imediatamente para corrigir isso.

en: A partial payment was made that we could not void. Please contact the site owner immediately to correct this.
pt: Um pagamento parcial foi realizado. Não conseguimos evitar. Por favor contacte os administradores do site imediatamente para corrigir isso.

en: API Password
pt: API Password (Senha no API)

en: API Private Key
pt: Chave privada da API

en: API Signature
pt: API Signature (Assinatura no API)

en: API Username
pt: API Username (Nome de Utilizador no API)

en: Accepted Credit Card Types
pt: Operadores de Cartão Aceites

en: Account
pt: Conta

en: Account Information
pt: Informações da Conta

en: Account Number
pt: Número da Conta

en: Account Page
pt: Página da Conta

en: Activate
pt: Ativado

en: Activate %s
pt: Ativado %s

en: Active
pt: Ativo

en: Add New Discount Code
pt: Adicionar Código de Desconto.

en: Add New Level
pt: Adicionar Tipo de Assinatura

en: Add New Membership Level
pt: Adicione um novo Tipo de Assinatura

en: Add New Order
pt: Adicionar Pedido

en: Add On Name
pt: Nome do Add On

en: Add a membership level to get started.
pt: Adicione um tipo de utilizador para começar.

en: Additional Page Settings
pt: Configurações adicionais da página

en: Address 1
pt: Endereço 1

en: Address 2
pt: Endereço 2

en: Admin Changes
pt: Modificações do Admin

en: Ads from the following plugins will be automatically turned off
pt: Anúncios dos seguintes plugins serão desligados

en: Advanced
pt: Avançado

en: Advanced Settings
pt: Configurações Avançadas

en: Affiliate ID
pt: ID de afiliado

en: Affiliate SubID
pt: SubID de afiliado

en: After
pt: Depois

en: After your initial payment, your first %d payments are Free.
pt: Depois do pagamento inicial, os %d pagamentos seguintes são gratuitos.

en: After your initial payment, your first %d payments will cost %s.
pt: Depois do pagamento inicial, os %d pagamentos seguintes custarão %s.

en: After your initial payment, your first payment is Free.
pt: Depois do pagamento inicial, o pagamento seguinte é gratuito.

en: After your initial payment, your first payment will cost %s.
pt: Depois do pagamento inicial, o primeiro pagamento custará %s.

en: All
pt: Tudo

en: All Cancellations
pt: Todos os Cancelamentos

en: All Levels
pt: Todos os Tipos

en: All Paid Memberships Pro updates have finished.
pt: Todas as atualizações do Paid Memberships Pro foram finalizadas.

en: All Time
pt: Desde sempre

en: All Users
pt: Todos os Utilizadors

en: All good!
pt: Tudo certo!

en: Allow Signups
pt: Permitir registos

en: Almost done. Review the membership information and pricing below then <strong>click the "Complete Payment" button</strong> to finish your order.
pt: Está tudo pronto. Reveja as informações abaixo e caso esteja de acordo, <strong>clique no botão "Efetuar Pagamento" </strong> para finalizar.

en: Already have an account?
pt: Já tem uma conta?

en: Amount
pt: Valor

en: An Email From %s
pt: Um email de %s

en: Annual
pt: Anual

en: Apply
pt: Aplicar

en: Are you a spammer?
pt: Você é um spammer?

en: Are you sure you want to delete membership level %s? All subscriptions will be cancelled.
pt: Tem certeza que quer eliminar o Tipo de Assinatura %s? Todas as assinaturas deste tipo serão canceladas.

en: Are you sure you want to delete the %s discount code? The subscriptions for existing users will not change, but new users will not be able to use this code anymore.
pt: Tem a certeza que quer eliminar os %s códigos de desconto? As assinaturas para os utilizadores existentes não irão mudar, mas os novos assinantes não poderão usar este código.

en: Argentine Peso (&#36;)
pt: Peso Argentino (&#36;)

en: Assign the WordPress pages for each required Paid Memberships Pro page or
pt: Associe as páginas WordPress para cada página exigida pelo Paid Memberships Pro ou

en: Australian Dollars (&#36;)
pt: Dólares Australianos

en: Authorize.net Settings
pt: Configurações do Authorize.net

en: Back to Reports Dashboard
pt: Voltar ao Painel de Relatórios

en: Below are details about your membership account and a receipt for your initial membership invoice. A welcome email with a copy of your initial membership invoice has been sent to %s.
pt: Abaixo estão os detalhes sobre sua assinatura, conta e um recibo do seu pagamento inicial. Um email com uma cópia da sua primeira fatura referente à sua assinatura foi enviado para %s.

en: Below are details about your membership account. A welcome email has been sent to %s.
pt: Abaixo estão os detalhes da sua conta de assinatura. Um email de boas-vindas foi enviado para %s.

en: Below are details about your membership account. A welcome email with has been sent to %s.
pt: Abaixo temos alguns detalhes da sua assinatura e conta. Um e-mail de boas vindas foi enviado a %s.

en: Bill Updates
pt: Atualizações de Faturação

en: Bill to:
pt: Faturar a:

en: Billing
pt: Pagamento

en: Billing Address
pt: Endereço de Faturação

en: Billing Ammount
pt: Quantia a Faturar

en: Billing Amount
pt: Quantia a Faturar

en: Billing City
pt: Cidade (faturação)

en: Billing Country
pt: País (faturação)

en: Billing Cycle
pt: Ciclo de Faturação

en: Billing Cycle Limit
pt: Limite do Período de Faturação

en: Billing Details
pt: Detalhes de Faturação

en: Billing Information
pt: Informações de pagamento

en: Billing Information Page
pt: Página de Informações de Faturação

en: Billing Name
pt: Nome (faturação)

en: Billing Phone
pt: Telefone (faturação)

en: Billing Postal Code
pt: Código Postal (faturação)

en: Billing State
pt: Distrito (faturação)

en: Billing Street
pt: Rua (faturação)

en: Billing information has been udpated for %s at %s
pt: As informações de faturação foram atualizadas para %s no %s

en: Billing information has been updated for %s at %s
pt: Informações de pagamento foram atualizadas para %s em %s

en: Braintree Payments
pt: Pagamentos Braintree

en: Braintree Settings
pt: Configurações do Braintree

en: Braintree integration currently only supports billing periods of "Month" or "Year".
pt: A integração com o Braintree atualmente apenas suporta recorrência de pagamento para "Month" ou "Year".

en: Brazilian Real (&#36;)
pt: Reais (R&#36;)

en: Brazilian Real (R&#36;)
pt: Real (R&#36;)

en: By %s
pt: Por %s

en: By default, system generated emails are sent from <em><strong>wordpress@yourdomain.com</strong></em>. You can update this from address using the fields below.
pt: Por padrão, e-mails gerados pelo sistema são enviados pelo <em><strong>wordpress@seu_dominio.com</strong></em>. Você pode atualizar essa configuração utilizando os campos abaixo.

en: Canadian Dollars (&#36;)
pt: Dólares Canadenses

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel All Memberships
pt: Cancelar Todas as Assinaturas

en: Cancel Membership
pt: Cancelar Assinatura

en: Cancel Page
pt: Página de Cancelamento

en: Cancellation
pt: Cancelamento

en: Cancellation Rate
pt: Taxa de cancelamento

en: Cancellations
pt: Cancelamentos

en: Cancelled Members
pt: Assinantes cancelados

en: Card Number
pt: Número do Cartão

en: Card Type
pt: Tipo do Cartão

en: Categories
pt: Categorias

en: Change
pt: Alterar

en: Change Membership Level
pt: Trocar Tipo de Assinatura.

en: Change Password
pt: Alterar Senha

en: Check Again
pt: Verifique Novamente

en: Check Out with PayPal
pt: Pagar pelo PayPal

en: Check Out with a Credit Card Here
pt: Pague com Cartão de Crédito

en: Check if this level has a recurring subscription payment.
pt: Verifique se esse tipo tem pagamento recorrente.

en: Check this to set an expiration date for new sign ups.
pt: Selecione para inserir uma data de expiração para novas assinaturas.

en: Check this to set when membership access expires.
pt: Marque esta opção para configurar quando a assinatura expira.

en: Check to add a custom trial period.
pt: Selecione para adicionar um período experimental.

en: Check to hide this level from the membership levels page and disable registration.
pt: Marque esta opção para esconder este tipo de assinatura e desativar registos neste tipo.

en: Checkout Page
pt: Página de Checkout

en: Checkout: Payment Information
pt: Checkout: Informações de Pagamento

en: Chinese Yuan
pt: Yuan Chinês

en: Choose Levels to Hide Ads From
pt: Selecione os Tipos que não irão ver anúncios

en: Choose One
pt: Escolha Um

en: Choose a Gateway
pt: Escolha um Gateway

en: Choose your Payment Method
pt: Escolha a Forma de Pagamento

en: City
pt: Cidade

en: City, State Zip
pt: Código Postal (Localidade)

en: Click here to change your discount code
pt: Clique aqui para trocar o seu código de desconto

en: Click here to enter your discount code
pt: Clique aqui para introduzir o seu código de desconto

en: Click here to go to the home page.
pt: Ir para a Página Inicial.

en: Click here to signup for reCAPTCHA
pt: Clique aqui para registrar no reCAPTCHA

en: Code
pt: Código

en: Code %s deleted successfully.
pt: Código %s eliminado com sucesso.

en: Code not found.
pt: Código não encontrado.

en: Complete Payment
pt: Efetue o Pagamento

en: Confirm Email
pt: Confirmar E-mail

en: Confirm Email Address
pt: Confirmar E-mail

en: Confirm Password
pt: Confirmar Senha

en: Confirmation Message
pt: Mensagem de Confirmação

en: Confirmation Page
pt: Página de Confirmação

en: Content Settings
pt: Configurações de Conteúdo

en: Could not cancel old subscription.
pt: Não foi possível cancelar a assinatura antiga.

en: Could not cancel the old subscription. Updates have not been processed.
pt: Não foi possível cancelar a assinatura antiga. Atualizações não foram processadas.

en: Could not connect to Authorize.net
pt: Não conseguimos conectar com o Authorize.net

en: Could not find the customer.
pt: Cliente não encontrado.

en: Could not find the subscription.
pt: Não foi possível encontrar a assinatura.

en: Country
pt: País

en: Coupon
pt: Código de Desconto

en: Coupon Amount
pt: Desconto

en: Create your first discount code now
pt: Crie seu primeiro código de desconto agora

en: Credit Card Information
pt: Informações do Cartão de Crédito

en: Credit Card on File Expiring Soon at %s
pt: Cartão de crédito em arquivo vai expirar em breve em %s

en: Credit card expiring email sent to %s.
pt: E-mail de expiração do Cartão de crédito enviado para %s.

en: Currency
pt: Moeda

en: Currency and Tax Settings
pt: Configurações de Moedas e Impostos

en: Current Level
pt: Tipo Atual

en: Custom Trial
pt: Período Experimental

en: Customers in %s will be charged %s%% tax.
pt: Aos clientes em %s será cobrado %s%% de impostos.

en: CyberSource Settings
pt: Configurações do Cybersource

en: Daily
pt: Diário

en: Date
pt: Data

en: Date:
pt: Data:

en: Day
pt: Dia

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Days
pt: Dias

en: Deactivate
pt: Desativar

en: Deactivate %s
pt: Desativar %s

en: Default WP notification email. (Recommended: Leave unchecked. Members will still get an email confirmation from PMPro after checkout.)
pt: Notificação por e-mail padrão do WordPress (Recomendado: Não selecione. Os assinantes ainda assim irão receber uma confirmação do PMPro após fazer o checkout.)

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete %s
pt: Apagar %s

en: Deleting orders is permanent and can affect active users. Are you sure you want to delete order %s?
pt: Eliminar um pedido é uma ação permanente e pode afetar os utilizadores ativos. Quer mesmo eliminar o pedido %s?

en: Description
pt: Descrição

en: Details
pt: Detalhes

en: Disable New Signups
pt: Desativar Novos Registos

en: Disabled
pt: Desativado

en: Discount Code
pt: Código de Desconto

en: Discount Codes
pt: Códigos de Desconto

en: Discount code added successfully.
pt: Código de desconto adicionado com sucesso.

en: Discount code updated successfully.
pt: Código de desconto atualizado com sucesso.

en: Discount codes allow you to offer your memberships at discounted prices to select customers.
pt: Os códigos de desconto permitem oferecer assinaturas com desconto.

en: Dismiss
pt: Dispensar

en: Do you have a discount code?
pt: Tem um código de desconto?

en: Docs
pt: Documentos

en: Drag and drop membership levels to reorder them on the Levels page.
pt: Clicar e Arrastar os tipos de assinatura para reordená-los na página de Tipos.

en: Duration
pt: Duração

en: Edit Billing Information
pt: Editar Informações de Faturação

en: Edit Discount Code
pt: Edite o código de desconto.

en: Edit Membership Level
pt: Editar Tipo de Assinatura

en: Edit Profile
pt: Editar Perfil

en: Email
pt: E-mail

en: Email Address
pt: E-mail

en: Email Invoice
pt: E-mail da Fatura

en: Email Settings
pt: Configurações de E-mail

en: Enabled
pt: Ativado

en: Ended
pt: Finalizado

en: Enter license key here...
pt: Entre com a chave de licença aqui...

en: Error adding discount code. That code may already be in use.
pt: Erro adicionando o código de desconto. É possível que este código esteja em uso.

en: Error adding membership level.
pt: Erro ao adicionar um novo tipo de assinatura.

en: Error creating customer record with Braintree:
pt: Erro ao criar cliente no Braintree:

en: Error creating customer record with Stripe:
pt: Erro ao criar o cliente no Stripe:

en: Error creating plan with Stripe:
pt: Erro ao criar o plano no Stripe:

en: Error deleting code. Please try again.
pt: Erro ao eliminar o código. Por favor tente outra vez.

en: Error deleting discount code. The code was only partially deleted. Please try again.
pt: Erro ao eliminar o código de desconto. O código foi parcialmente eliminado. Por favor tente outra vez.

en: Error deleting membership level.
pt: Erro ao eliminar este tipo de assinatura.

en: Error deleting order.
pt: Erro ao eliminar o pedido.

en: Error during charge:
pt: Erro durante a cobrança:

en: Error during settlement:
pt: Erro durante o processamento do pagamento:

en: Error emailing invoice.
pt: Erro enviando email de fatura.

en: Error getting subscription with Stripe:
pt: Erro ao fazer subscrição com o Stripe:

en: Error interacting with database
pt: Erro ao ligar à base de dados

en: Error saving order.
pt: Erro ao gravar o pedido.

en: Error saving values for the %s level.
pt: Erro ao gravar valores para o tipo %s.

en: Error subscribing customer to plan with Braintree:
pt: Erro ao associar o cliente ao plano no Braintree:

en: Error subscribing customer to plan with Stripe:
pt: Erro ao associar cliente ao plano no Stripe:

en: Error updating billing information.
pt: Erro ao atualizar as informações de pagamento.

en: Error updating discount code. That code may already be in use.
pt: Erro atualizando o código de desconto. Ele pode já estar em uso.

en: Error updating membership level.
pt: Erro atualizando o tipo de assinatura.

en: Error updating order timestamp.
pt: Erro ao atualizar o timestamp do Pedido.

en: Expiration
pt: Expiração

en: Expiration Date
pt: Data de Expiração

en: Expiration Month
pt: Mês de expiração

en: Expiration Year
pt: Ano de Expiração

en: Expired Members
pt: Assinantes expiraoas

en: Expires
pt: Expira

en: Expires In
pt: Expira em

en: Export to CSV
pt: Exportar para CSV

en: Extra HTTPS URL Filter
pt: Filtro de URL HTTPS extra

en: FREE
pt: GRATUITO

en: Failed to create customer.
pt: Erro ao criar o novo cliente.

en: Failed to subscribe with Braintree:
pt: Erro na assinatura no Braintree:

en: Failed to update customer.
pt: A atualização de cliente falhou.

en: Fee
pt: Valor

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter searches and archives?
pt: Filtrar Pesquisa e Arquivo?

en: First Name
pt: Nome

en: First&nbsp;Name
pt: Nome

en: Force SSL
pt: Forçar SSL

en: Free
pt: Grátis

en: From
pt: De

en: From Email
pt: E-mail do Remetente

en: From Name
pt: Nome do Remetente

en: Full Name
pt: Nome Completo

en: Gateway Account Email
pt: E-mail da conta do Gateway de Pagamento

en: Generate Page
pt: Gerar página

en: Generate Report
pt: Gerar Relatório

en: Generated by the gateway. Useful to cross reference orders.
pt: Gerado pelo gateway. Útil para comparar os pagamentos/assinaturas.

en: Generated by the gateway. Useful to cross reference subscriptions.
pt: Gerado pelo Gateway. Útil para comparar os pagamentos/assinaturas.

en: Hide Ads From All Members
pt: Esconder anúncios para todos os assinantes

en: Hide Ads From Certain Members
pt: Esconder anúncios para certos assinantes

en: Hide Ads From Members?
pt: Esconder Ads nas Assinaturas?

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
pt: Dólar de Hong Kong (&#36;)

en: How long before the expiration expires. Note that any future payments will be cancelled when the membership expires.
pt: Quanto tempo para a assinatura expirar. Atenção: qualquer pagamento futuro será cancelado quando a assinatura expirar.

en: I agree to the %s
pt: Aceito o %s

en: IMPORTANT: Something went wrong during membership creation. Your credit card authorized, but we cancelled the order immediately. You should not try to submit this form again. Please contact the site owner to fix this issue.
pt: IMPORTANTE: Algum erro aconteceu durante a criação da sua assinatura. Seu cartão de crédito foi aceite, mas cancelámos o pedido imediatamente Não tente re-enviar o formulário. Entre em contacto com os administradores do site para que possamos resolver o problema.

en: IMPORTANT: Something went wrong during membership creation. Your credit card was charged, but we couldn't assign your membership. You should not submit this form again. Please contact the site owner to fix this issue.
pt: IMPORTANTE: Algum erro aconteceu durante a criação da sua assinatura. Seu cartão de crédito foi aceite, mas não conseguimos criar a sua Conta no site. Não tente re-enviar o formulário. Entre em contacto com os administradores do site para que possamos resolver o problema.

en: INVOICE for %s membership
pt: Fatura para assinatura no %s

en: If unchecked, all emails from "WordPress &lt;%s&gt;" will be filtered to use the above settings.
pt: Se desmarcado, todos os emails de "WordPress &lt;%s&gt;" serão filtradas utilizando as configurações acima.

en: If values are given, tax will be applied for any members ordering from the selected state. For more complex tax rules, use the "pmpro_tax" filter.
pt: Se valores forem preenchidos, as taxas serão aplicadas para quaisquer assinantes que façam o pedido do estado escolhido. Para regras de imposto mais complexas, use o filtro "pmpro_tax".

en: If yes, create a WordPress page containing your TOS agreement and assign it using the dropdown above.
pt: Se sim, crie uma página WordPress contendo os Termos de Serviço e associe a página.

en: If your account is not activated within a few minutes, please contact the site owner.
pt: Se sua conta não for ativada dentro de alguns minutos, entre em contacto com os administradores deste site.

en: Inactive
pt: Inativo

en: Include the shortcode
pt: Inclua o shortcode

en: Indian Rupee
pt: Rupee Indiano

en: Indonesia Rupiah
pt: Rupiah Indonésio

en: Information updated. <a href="%s">&laquo; back to my account</a>
pt: Informações atualizadas. <a href="%s">&laquo; Voltar à Minha Conta</a>

en: Initial Payment
pt: Pagamento Inicial

en: Install Now
pt: Instalar Agora

en: Instructions
pt: Instruções

en: Invalid gateway.
pt: Gateway de Pagamento inválido.

en: Invalid level.
pt: Tipo inválido.

en: Invoice #
pt: Fatura #

en: Invoice #%s on %s
pt: Fatura #%s - %s

en: Invoice #:
pt: Fatura #:

en: Invoice Page
pt: Página de Fatura

en: Invoice emailed successfully.
pt: Fatura enviada por email.

en: Invoice for Order #:
pt: Fatura do pedido #:

en: Japanese Yen (&yen;)
pt: Yen (&yen;)

en: Joined
pt: Registado

en: LEAVE THIS BLANK
pt: DEIXE EM BRANCO

en: Last Invoice
pt: Última Fatura

en: Last Login
pt: Última Sessão (Login)

en: Last Name
pt: Apelido

en: Last Visit
pt: Última visita

en: Last checked on %s at %s.
pt: Ultima verificação de %s em %s.

en: Last&nbsp;Name
pt: Apelido

en: Leave blank for unlimited uses.
pt: Deixe em branco para utilizadores ilimitados.

en: Level
pt: Tipo

en: Levels
pt: Tipos

en: Levels Page
pt: Página de Tipos de Assinatura

en: License Key
pt: Chave de licença

en: Lifetime Value (LTV)
pt: Valor Assinatura vitalícia

en: Live/Production
pt: Ambiente de Produção

en: Log in here
pt: Iniciar sessão

en: Logged in as <strong>%s</strong>.
pt: Sessão iniciada como <strong>%s</strong>.

en: Login Name
pt: Nome de Utilizador

en: Logins
pt: Sessões

en: Logins All Time
pt: Sessões desde sempre

en: Logins This Month
pt: Sessões (logins) neste Mês

en: Logins Today
pt: Sessões Hoje

en: Manage the WordPress pages assigned to each required Paid Memberships Pro page.
pt: Gerencie as páginas do WordPress associadas a cada uma das páginas exigidas pelo Paid Memberships Pro.

en: Member Checkout for %s at %s
pt: Checkout para %s em %s

en: Member Links
pt: Links para Assinantes

en: Members List
pt: Lista de Assinantes

en: Membership
pt: Assinatura

en: Membership %s
pt: Assinatura %s

en: Membership Account
pt: Conta da Assinatura

en: Membership Billing
pt: Informações de Faturação

en: Membership Cancel
pt: Cancelamento da Assinatura

en: Membership Checkout
pt: Verificação da Assinatura

en: Membership Confirmation
pt: Confirmação da Assinatura

en: Membership Expiration
pt: Expiração da Assinatura

en: Membership Expires
pt: Expiração da Assinatura

en: Membership Fee
pt: Valor da Assinatura

en: Membership Invoice
pt: Fatura da Assinatura

en: Membership Level
pt: Tipo de Assinatura

en: Membership Level ID
pt: ID de Tipo de Assinatura

en: Membership Levels
pt: Tipos de Assinatura

en: Membership Payment Failed For %s at %s
pt: O Pagamento da Assinatura falhou para %s no %s

en: Membership Payment Failed at %s
pt: O Pagamento da Assinatura falhou no %s

en: Membership Stats
pt: Estatística de Assinaturas

en: Membership expired email sent to %s.
pt: E-mail (Assinatura expirada) enviado a %s.

en: Membership expires after %d %s.
pt: A assinatura expira após %d %s.

en: Membership expiring email sent to %s.
pt: E-mail (Assinatura prestes a expirar) enviado a %s.

en: Membership for %s at %s has been CANCELLED
pt: A sua assinatura para %s no %s foi CANCELADA

en: Membership for %s at %s has been changed
pt: A assinatura para %s no %s foi modificada

en: Membership has been cancelled
pt: Assinatura foi cancelada

en: Membership level added successfully.
pt: Tipo de assinatura adicionado com sucesso.

en: Membership level deleted successfully.
pt: Tipo de assinatura eliminado com sucesso.

en: Membership level not found.
pt: Tipo de assinatura não encontrado.

en: Membership level updated successfully.
pt: Tipo de assinatura atualizado com sucesso.

en: Memberships
pt: Assinaturas

en: Memberships Discount Codes
pt: Códigos de Desconto de Assinatura

en: Merchant ID
pt: Merchant ID (ID de Comerciante)

en: Message for Logged-in Non-members
pt: Mensagem para utilizadores com sessão iniciada

en: Message for Logged-out Users
pt: Mensagens para utilizadores sem sessão iniciada

en: Message for RSS Feed
pt: Mensagem para Feed RSS

en: Mexican Peso (&#36;)
pt: Peso Mexicano (&#36;)

en: Month
pt: Mês

en: Month(s)
pt: Mes(es)

en: Monthly
pt: Mensal

en: Monthly Recurring Revenue (MRR)
pt: Lucro mensal recorrente

en: Months
pt: Meses

en: More Info
pt: Mais informações

en: More information about %s
pt: Mais informação sobre %s

en: My Account
pt: Minha Conta

en: My Memberships
pt: Minhas Assinaturas

en: Name
pt: Nome

en: Never
pt: Nunca

en: New Order
pt: Novo Pedido

en: New Users
pt: Novos utilizadores

en: No
pt: Não

en: No - Hide excerpts.
pt: Não - Esconder resumos.

en: No - Non-members will see restricted posts/pages in searches and archives.
pt: Não - Não-assinantes verão artigos/páginas restritas nas pesquisas e arquivos.

en: No Add Ons found.
pt: Nehum Add On encontrado.

en: No code was given to check.
pt: Nenhum código foi informado para checagem.

en: No invoices found.
pt: Nenhuma fatura foi encontrada.

en: No members found.
pt: Não foram encontrados assinantes.

en: No orders found.
pt: Não foram encontrados pedidos.

en: No, keep my account
pt: Não, manter a minha conta

en: None
pt: Nenhum

en: Not Installed
pt: Não Instalado

en: Not all currencies will be supported by every gateway. Please check with your gateway.
pt: Nem todas as moedas são suportadas por cada gateway. Por favor, verifique com seu gateway.

en: Not paying.
pt: Sem pagamento.

en: Note
pt: Nota

en: Notes
pt: Notas

en: Obscure all but last 4 digits.
pt: Esconder tudo menos os últimos 4 dígitos

en: Old Members
pt: Assinantes Antigos

en: Once a month
pt: Uma vez por mês

en: Only Filter PMPro Emails?
pt: Filtrar somente E-mails do PMPro?

en: Only members of these levels will be able to view posts in this category.
pt: Somente assinantes destes tipos poderão ver artigos nesta categoria.

en: Order
pt: Pedidos

en: Order deleted successfully.
pt: Pedido eliminado com sucesso.

en: Order saved successfully.
pt: Pedido gravado com sucesso.

en: Orders
pt: Pedidos

en: Other Settings
pt: Outras Configurações

en: Other Stats
pt: Outras Estatísticas

en: Page Settings
pt: Configurações de Página

en: Pages
pt: Páginas

en: Paid Memberships Pro Data Update Required
pt: Atualização de dados do Paid Memberships Pro é necessária

en: Paid Memberships Pro Support License
pt: Licença de suporte do Paid Memberships Pro

en: Partner
pt: Associado (Partner)

en: Password
pt: Senha

en: Password for the API user created.
pt: Senha criada para o utilizador de API.

en: Past Invoices
pt: Faturas Anteriores

en: Pay by Check
pt: Pagar com Cheque

en: Pay by Check Settings
pt: Configurações de pagamento por cheque

en: PayPal Settings
pt: Configurações do PayPal

en: Payflow Pro Settings
pt: Configurações do Payflow Pro

en: Payflow Pro currently only supports one-time payments. Users will not be able to checkout for levels with recurring payments.
pt: O Payflow Pro só aceita pagamentos únicos. Os utilizadores não poderão fazer checkout para tipos com pagamento recorrente.

en: Payflow integration currently only supports billing frequencies of 1 and billing periods of "Week", "Month" or "Year".
pt: A integração com o Braintree atualmente apenas suporta recorrência de 1 e recorrência de pagamento de "Week", "Month" or "Year".

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment Gateway
pt: Gateway de Pagamento

en: Payment Gateway &amp; SSL
pt: Gateway de Pagamentos &amp; SSL

en: Payment Information
pt: Informações de Pagamento

en: Payment Method
pt: Método de Pagamento

en: Payment Settings
pt: Configurações de Pagamento

en: Payment Transaction ID
pt: ID de transação de pagamento

en: Payment Type
pt: Tipo de Pagamento

en: Payment accepted.
pt: Pagamento feito com sucesso.

en: Pending
pt: Pendente

en: Philippine Pesos
pt: Pesos Filipinos

en: Phone
pt: Telefone

en: Please <a href="%s">login</a> to view this content. (<a href="%s">Register here</a>.)
pt: Por favor, é necessário <a href="%s">Entrar</a> como assinante para ver este conteúdo. (<a href="%s">Faça a sua Inscrição</a>.)

en: Please check the box to agree to the %s.
pt: Por favor, marque a caixa para concordar com %s.

en: Please complete all required fields.
pt: Por favor complete todos os campos obrigatórios.

en: Please contact the site owner or cancel your subscription from within PayPal to make sure you are not charged going forward.
pt: Por favor, entre em contacto com o site ou cancele sua subscrição pelo PayPal para assegurar que não haverá cobranças futuras.

en: Please edit your levels
pt: Por favor, edite os seus tipos

en: Please specify a level id.
pt: Por favor, especifique um id de tipo de assinatura.

en: Plugin Support
pt: Suporte do Plugin

en: Postal Code
pt: Código Postal (Número)

en: Pounds Sterling (&pound;)
pt: Libras esterlinas (&pound;)

en: Predefined Date Range
pt: Intervalo pré-definido de data

en: Price
pt: Preço

en: Print
pt: Imprimir

en: Private Key
pt: Private Key (Chave Privada)

en: Processing...
pt: A processar...

en: Public Key
pt: Public Key (Chave Pública)

en: Publishable Key
pt: Publishable Key (Chave Publica)

en: Randomly generated for you.
pt: Gerada aleatoriamente.

en: Recommended: Yes. Try the JavaScript redirects setting if you are having issues with infinite redirect loops.
pt: Recomendado: Sim. Tente redirecionamentos por JavaScript se você tiver problemas de loop infinito nos redirecionamentos.

en: Recurring Subscription
pt: Pagamento Recorrente

en: Redirect all traffic from registration page to /susbcription/?
pt: Redirecionar todo o tráfego da página para /subscription/?

en: Renew
pt: Renovar

en: Reports
pt: Relatórios

en: Require Membership
pt: Exigir Assinatura

en: Require Terms of Service on signups?
pt: Exigir Termos de Serviço durante o Registo?

en: Required by this Gateway Option
pt: Requerido pelo Gateway escolhido

en: Revenue
pt: Lucro

en: SSL Seal Code
pt: SSL Seal Code (Código SSL)

en: SSL Settings
pt: Opções de SSL

en: Sales
pt: Vendas

en: Sales Tax
pt: Imposto Sobre Vendas

en: Sales and Revenue
pt: Vendas e Lucro

en: Sales and Revenue (Testing/Sandbox)
pt: Vendas e Lucro (Testes/Sandbox)

en: Sandbox/Testing
pt: Sandbox/Testes

en: Save Level
pt: Gravar Tipo

en: Save Order
pt: Gravar Pedido

en: Save Settings
pt: Gravar Configurações

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search Discount Codes
pt: Pesquisar Códigos de Desconto

en: Search Levels
pt: Pesquisar Tipos

en: Search Members
pt: Pesquisar Assinantes

en: Search Orders
pt: Pesquisar Pedidos

en: Search all levels
pt: Pesquisar em todos os tipos

en: Secret Key
pt: Secret Key (Chave Secreta)

en: Secret Word
pt: Palavra Secreta

en: Select
pt: Selecione

en: Send Email
pt: Enviar E-mail

en: Send an invoice for this order to:
pt: Envie a fatura deste pedido para:

en: Send members emails
pt: Enviar emails aos assinantes

en: Send the site admin emails
pt: Enviar emails ao admin do site

en: Set Up Your Account
pt: Configure Sua Conta

en: Set the duration of membership access. Note that the any future payments (recurring subscription, if any) will be cancelled when the membership expires.
pt: Configure a duração da assinatura. Tenha em atenção que qualquer pagamento futuro e assinatura recorrente, se existir alguma, serão cancelados quando a assinatura expirar.

en: Set up Your Account
pt: Configure a sua Conta

en: Set up the membership pages
pt: Configure as páginas de assinatura

en: Set up your SSL certificate and payment gateway
pt: Configure o seu Certificado SSL e Gateway de Pagamento

en: Should be subtotal + tax - couponamount.
pt: Deveria ser igual a subtotal + impostos - desconto

en: Show
pt: Mostrar

en: Show Billing Address Fields
pt: Mostrar Campos de Endereço da Faturação

en: Show Excerpts to Non-Members?
pt: Mostrar resumo para não assinantes?

en: Sign Up for !!name!! Now
pt: Registe-se em !!name!!

en: Signups
pt: Assinaturas

en: Signups vs. All Cancellations
pt: Assinaturas vs. Todos os cancelamentos

en: Signups vs. Cancellations
pt: Assinaturas vs. Cancelamentos

en: Signups vs. Expirations
pt: Assinaturas vs. Expirações

en: Sorry, your request could not be completed - please try again in a few moments.
pt: Ops. Sua solicitação não foi completada com sucesso - por favor tente novamente dentro de alguns minutos.

en: Start Date
pt: Data de Início

en: Start the Update
pt: Iniciar a atualização

en: Starts
pt: Começa

en: State
pt: Distrito

en: Status
pt: Estado

en: Stripe Settings
pt: Configurações do Stripe

en: Stripe integration currently does not support billing limits. You can still set an expiration date below.
pt: A integração com o Stripe atualmente não aceita limite de recorrência. Pode configurar uma data de expiração abaixo.

en: Stripe integration currently only supports billing periods of "Month" or "Year".
pt: A integração com o Stripe atualmente apenas suporta recorrência de pagamento para "Mês" ou "Ano".

en: Sub Total
pt: Subtotal

en: Submit and Check Out
pt: Enviar e Fazer Checkout

en: Submit and Confirm
pt: Enviar e Confirmar

en: Submit and Pay with 2CheckOut
pt: Enviar e pagar com 2CheckOut

en: Subscription
pt: Assinatura

en: Subscription Information
pt: Informações da Assinatura

en: Subscription Transaction ID
pt: ID da transação

en: Subscription Updates
pt: Atualizações de subscrições

en: Support
pt: Suporte

en: Swiss Franc
pt: Franco Suiço

en: Tax
pt: Impostos

en: Tax Rate
pt: Taxa do imposto

en: Tax State
pt: Imposto Estadual

en: Testing Only
pt: Testes

en: Thank you for your membership to %s. Your %s membership is now active.
pt: Obrigado pela sua assinatura no %s. Sua assinatura %s agora está ativa.

en: That email address is already taken. Please try another.
pt: Este email já está em uso. Por favor, verifique ou utilize outro email.

en: That username is already taken. Please try another.
pt: Este nome de utilizador já existe. Por favor, escolha outro

en: The %s code has been applied to your order.
pt: O código %s foi aplicado ao seu pedido.

en: The <strong>%s</strong> code has been applied to your order.
pt: O código <strong>%s</strong> foi aplicado ao seu pedido.

en: The <strong>total</strong> number of recurring billing cycles for this level, including the trial period (if applicable) but not including the initial payment. Set to zero if membership is indefinite.
pt: O número <strong>total</strong>de períodos recorrentes para este tipo, incluindo o período experimental (se aplicável), mas sem incluir o Pagamento Inicial. Preencha com 0 caso a assinatura seja por tempo indeterminado.

en: The PayPal Token was lost.
pt: O Token do PayPal foi perdido.

en: The amount to be billed one cycle after the initial payment.
pt: Quantia a ser cobrada por período após o primeiro pagamento.

en: The billing details for some of your membership levels is not supported by Braintree.
pt: Os detalhes de pagamento para algumas de suas assinaturas não são suportadas pelo Braintree.

en: The billing details for some of your membership levels is not supported by Payflow.
pt: Os detalhes de pagamento para algumas de suas assinaturas não são suportadas pelo Payflow.

en: The billing details for some of your membership levels is not supported by Stripe.
pt: Os detalhes de faturação de alguns dos seus tipos de assinatura não são suportados pelo Stripe.

en: The billing details for this level are not supported by Braintree. Please review the notes in the Billing Details section below.
pt: Os detalhes de pagamento para esse tipo não são suportados pelo Braintree. Por favor, revise os Detalhes de Pagamento na secção abaixo.

en: The billing details for this level are not supported by Payflow. Please review the notes in the Billing Details section below.
pt: Os detalhes de pagamento para esse tipo não são suportados pelo Payflow. Por favor, revise os Detalhes de Pagamento na secção abaixo.

en: The billing details for this level are not supported by Stripe. Please review the notes in the Billing Details section below.
pt: Os dados de faturação para esse tipo de assinatura não são suportadas pelo Stripe. Por favor revise as anotações na secção Configurações de Pagamento.

en: The discount code could not be found.
pt: O Código de Desconto não foi encontrado.

en: The email address entered is in an invalid format. Please try again.
pt: O e-mail tem um formato inválido. Tente novamente.

en: The following pages have been created for you
pt: As seguintes páginas foram criadas para você

en: The initial amount collected at registration.
pt: Pagamento inicial na altura do Registo.

en: The levels with issues are highlighted below.
pt: Veja os tipos de assinatura com problemas abaixo.

en: The new level is %s
pt: O novo tipo é %s

en: The price for membership is <strong>%s every %d %s</strong>.
pt: O preço da assinatura é <strong>%s cada %d %s</strong>.

en: The price for membership is <strong>%s per %s</strong>.
pt: O preço da assinatura é <strong>%s por %s</strong>.

en: The price for membership is <strong>%s</strong> now
pt: O preço atual da assinatura é <strong>%s</strong>

en: There was an error canceling the subscription for user with ID=%d. You will want to check your payment gateway to see if their subscription is still active.
pt: Houve um erro ao cancelar a assinatura do assinante com ID=%d. Por favor verifique com o seu Gateway de Pagamento se a assinatura ainda está ativa.

en: There was an error canceling the subscription for user with ID=%s. You will want to check your payment gateway to see if their subscription is still active.
pt: Aconteceu um erro ao cancelar a assinatura para o utilizador com ID=%s. Por favor, verifique no gateway de pagamentos se sua assinatura continua ativa.

en: There were errors updating the level values:
pt: Houve algum erro ao gravar os tipos:

en: This Month
pt: Este mês

en: This Year
pt: Este Ano

en: This content is for !!levels!! members only. <a href="%s">Register here</a>.
pt: <strong>Este conteúdo é reservado aos assinantes</strong> !!levels!! com. <a href="%s">Faça a sua Inscrição</a>.

en: This content is for !!levels!! members only. Visit the site and log in/register to read.
pt: Este conteúdo está reservado para assinantes com !!levels!!. Vá ao site e Inicie sessão/Subscreva para ter acesso a este conteúdo.

en: This content is for !!levels!! members only.<br /><a href="%s">Log In</a> <a href="%s">Register</a>
pt: Este conteúdo está reservada para assinantes com !!levels!!.<br /><a href="%s">Entrar</a> <a href="%s">Subscrever</a>

en: This content is for !!levels!! members only.<br /><a href="%s">Register</a>
pt: Este conteúdo está reservada para assinantes com !!levels!!.<br /><a href="%s">Subscrever</a>

en: This content is for members only. Visit the site and log in/register to read.
pt: Este conteúdo é reservado para assinantes com assinatura em dia. Visite o site e Inicie Sessão/Faça a sua Inscrição.

en: This discount code does not apply to this membership level.
pt: Este código de desconto não pode ser aplicado a esse tipo de assinatura.

en: This discount code expired on %s.
pt: O código de desconto expirou em %s.

en: This discount code goes into effect on %s.
pt: O código de desconto começa em %s.

en: This discount code is no longer valid.
pt: Este código de desconto já não é válido.

en: This discount code is okay.
pt: O código de desconto está ok.

en: This membership does not expire
pt: Esta assinatura não expira

en: This membership will expire on %s
pt: Esta assinatura expirará em %s

en: This membership will expire on %s.
pt: Esta assinatura vai expirar em %s.

en: This message replaces the post content for logged-out visitors.
pt: Esta mensagem substitui o conteúdo para visitantes sem sessão iniciada

en: This message replaces the post content for non-members. Available variables
pt: Esta mensagem substitui o conteúdo do artigo para não assinantes. Variáveis dispotipos

en: This message replaces the post content in RSS feeds.
pt: Esta mensagem substitui o conteúdo do artigo nos Feeds RSS.

en: This post is already protected for this level because it is within a category that requires membership.
pt: Este artigo já está protegida para esse tipo, pois pertence a uma categoria que requer assinatura.

en: This subscription is not recurring. So you don't need to update your billing information.
pt: Esta assinatura não é recorrente. Portanto, não precisa atualizar suas informações de faturação.

en: This will be generated when you save.
pt: Isso será gerado ao gravar.

en: This will not change the subscription at the gateway unless the 'Cancel' checkbox is selected below.
pt: Isso não irá alterar a assinatura no gateway, a não ser que a caixa de verificação 'Cancelar' esteja selecionada.

en: To
pt: Para

en: To fully integrate with Braintree, be sure to set your Web Hook URL to
pt: Para integrar completamente com o Braintree, assegure-se de apontar o seu Web Hook URL para

en: To fully integrate with PayPal, be sure to set your IPN Handler URL to
pt: Para integrar completamente com o Paypal, assegure-se de apontar o seu IPN Handler URL para

en: To fully integrate with Stripe, be sure to set your Web Hook URL to
pt: Para integrar completamente com o Stripe, assegure-se de apontar o seu Web Hook URL para

en: To hide ads in your template code, use code like the following
pt: Para esconder anúncios em seus templates, use o seguinte código

en: To modify the appearance of system generated emails, add the files <em>email_header.html</em> and <em>email_footer.html</em> to your theme's directory. This will modify both the WordPress default messages as well as messages generated by Paid Memberships Pro. <a title="Paid Memberships Pro - Member Communications" target="_blank" href="http://www.paidmembershipspro.com/documentation/member-communications/">Click here to learn more about Paid Memberships Pro emails</a>.
pt: Para modificar a aparência dos emails gerados pelo sistema, adicione os arquivos <em>email_header.html</em> e <em>email_footer.html</em> ao diretório do Tema. Isto modificará as mensagens originais do WordPress tanto como as mensagens geradas pelo Paid Memberships Pro. <a title="Paid Memberships Pro - Comunicações aos Assinantes" target="_blank" href="http://www.paidmembershipspro.com/documentation/member-communications/">Clique aqui para aprender mais sobre o envio de e-mails do PMPro</a>.

en: Today
pt: Hoje

en: Total Billed
pt: Total Cobrado

en: Total Logins
pt: Total de Sessões (logins)

en: Total Views
pt: Visualizações (Total)

en: Total Visits
pt: Visitas (Total)

en: Transaction IDs
pt: IDs das transações

en: Transaction Key
pt: Transaction Key (chave de transação)

en: Transaction Security Key
pt: Chave de segurança da transação

en: Trial Billing Amount
pt: Quantia a faturar para o período experimental

en: Trial Cycle
pt: Periodo de Experimental

en: Trial ending email sent to %s.
pt: E-mail (período experimental esgotado) enviado a %s.

en: Type
pt: Tipo

en: US Dollars (&#36;)
pt: Dólares Americanos (&#36;)

en: Unknown error generating account. Please contact us to set up your membership.
pt: Erro desconhecido ao gerar sua conta. Por favor, entre em contacto para efetuarmos a configuração da sua conta.

en: Unknown error: Authorization failed.
pt: Erro desconhecido: A autorização falhou.

en: Unknown error: Initial payment failed.
pt: Erro desconhecido: O pagamento inicial falhou.

en: Unknown error: Payment failed.
pt: Erro desconhecido: o pagamento falhou.

en: Update
pt: Atualizar

en: Update Available
pt: Atualização dispotipo

en: Update Billing Info
pt: Atualizar informações de pagamento

en: Update Billing Information
pt: Atualizar Informações de Faturação

en: Update License
pt: Atualizar a licença

en: Update complete.
pt: Atualização completa.

en: Updates Required
pt: Atualizações são necessárias

en: Updates are processing. This may take a few minutes to complete.
pt: Atualizações em progresso. Isto pode levar alguns minutos para completar.

en: Updating Paid Memberships Pro
pt: Atualizando Paid Memberships Pro

en: Use SSL
pt: Usar SSL

en: Use reCAPTCHA?
pt: Usar reCAPTCHA?

en: Use the "Nuclear Option" to use secure (HTTPS) URLs on your secure pages. Check this if you are using SSL and have warnings on your checkout pages.
pt: Use a "Nuclear Option" para usar URLs seguras (HTTPS) em suas páginas seguras. Selecione essa opção caso você esteja usando SSL e tenha erros nas paginas de checkout.

en: User
pt: Utilizador

en: User Forum
pt: Fórum dos Utilizadores

en: User ID
pt: ID de Utilizador

en: User ID not found.
pt: ID de utilizador não encontrado.

en: User is not paying.
pt: O utilizador não está pagando.

en: Username
pt: Nome de Utilizador

en: Uses
pt: Usa

en: Vendor
pt: Vendedor

en: Verify Key
pt: Chave de verificação

en: Version %s
pt: Versão %s

en: View All Invoices
pt: Ver todas as Faturas

en: View Invoice
pt: Ver Fatura

en: View PMPro Documentation
pt: Ver documentação do PMPro

en: View Your Membership Account &rarr;
pt: Ver sua Conta &rarr;

en: View all Membership Options
pt: Ver todas as Opções de Assinaturas

en: View details
pt: Ver detalhes

en: Views
pt: Visualizações

en: Views All Time
pt: Visualizações desde sempre

en: Views This Month
pt: Visualizações neste Mês

en: Views Today
pt: Visualizações Hoje

en: Visit Customer Support Forum
pt: Visitar o Fórum de suporte ao cliente

en: Visit plugin site
pt: Visitar o site do plugin

en: Visits
pt: Visitas

en: Visits All Time
pt: Visitas desde sempre

en: Visits This Month
pt: Visitas neste Mês

en: Visits Today
pt: Visitas Hoje

en: Visits, Views, and Logins
pt: Visitas, Visualizações, e Sessões

en: Visits, Views, and Logins Report
pt: Relatório de Visitas, Visualizações, e Sessões

en: We Accept %s
pt: Aceitamos %s

en: We accept %s
pt: Aceitamos %s

en: Week
pt: Semana

en: Week(s)
pt: Semana(s)

en: Weeks
pt: Semanas

en: Which Levels Will This Code Apply To?
pt: Este código irá aplicar-se a que tipos?

en: Who to write the check out to. Where to mail it. Shown on checkout, confirmation, and invoice pages.
pt: O nome a quem endereçar o cheque. A onde enviá-lo. Mostrado durante o checkout, a confirmação e na página de faturação.

en: Within a Date Range
pt: Dentro do intervalo de data

en: Within a Level
pt: Dentro do tipo

en: Within a Status
pt: Dentro do Estado

en: Year
pt: Ano

en: Year(s)
pt: Ano(s)

en: Years
pt: Anos

en: Yes
pt: Sim

en: Yes (with JavaScript redirects)
pt: Sim (com redirecionamento JavaScript)

en: Yes - All memberships.
pt: Sim - Todas as assinaturas.

en: Yes - Free memberships only.
pt: Sim - Apenas assinaturas gratuitas.

en: Yes - Only members will see restricted posts/pages in searches and archives.
pt: Sim - Apenas assinantes verão artigos/páginas restritas em pesquisas e arquivos.

en: Yes - Show excerpts.
pt: Sim  - Mostrar resumos.

en: Yes, cancel my account
pt: Sim, cancelar a minha conta

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. If you would like to use a different account for this membership, <a href="%s">log out now</a>.
pt: Tem sessão iniciada como <strong>%s</strong>. Se quiser usar uma conta diferente para esta assinatura, <a href="%s">termine sessão agora</a>.

en: You do not have permissions to perform this action.
pt: Não tem permissões para executar essa ação.

en: You have selected the <strong>%s</strong> membership level.
pt: Selecionou o Tipo de Assinatura <strong>%s</strong>.

en: You must <a href="%s">set up a Payment Gateway</a> before any payments will be processed.
pt: É necessário <a href="%s">configurar um Gateway de Pagamento </a> para processar pagamentos.

en: Your advanced settings have been updated.
pt: Suas opções avançadas foram atualizadas.

en: Your billing information has been udpated at %s
pt: As suas informações de pagamento foram atualizadas no %s

en: Your billing information has been updated at %s
pt: Sua informação de pagamento foi atualizada em %s.

en: Your email addresses do not match. Please try again.
pt: A confirmação de email não confere. Por favor, tente novamente.

en: Your first %d payments will cost %s.
pt: Os seus primeiros %d pagamentos custarão %s.

en: Your first payment will cost %s.
pt: O seu primeiro pagamento custará %s.

en: Your license is invalid or expired.
pt: Sua licença está inválida ou expirada.

en: Your license key has been validated.
pt: Sua chave de licença foi validada.

en: Your membership at %s has been CANCELLED
pt: Sua assinatura no %s foi CANCELADA

en: Your membership at %s has been changed
pt: Sua assinatura no %s foi modificada

en: Your membership at %s has ended
pt: Sua assinatura no %s terminou

en: Your membership at %s will end soon
pt: Sua assinatura no %s acabará em breve

en: Your membership confirmation for %s
pt: Confirmação de assinatura para %s

en: Your membership has been cancelled
pt: Sua assinatura foi cancelada

en: Your membership has been cancelled.
pt: Sua assinatura foi cancelada.

en: Your membership is <strong>active</strong>.
pt: A sua assinatura está <strong>ativa</strong>.

en: Your membership status has been updated - Thank you!
pt: Sua assinatura foi atualizada - Obrigado!

en: Your page settings have been updated.
pt: Suas configurações de página foram atualizadas.

en: Your passwords do not match. Please try again.
pt: A confirmação de senha não confere. Por favor, tente novamente

en: Your payment has been submitted to PayPal. Your membership will be activated shortly.
pt: Seu pagamento foi enviado ao PayPal. Sua assinatura será ativada em breve.

en: Your payment has been submitted. Your membership will be activated shortly.
pt: O seu pagamento foi enviado. A sua assinatura será ativada em breve.

en: Your payment settings have been updated.
pt: As opções de pagamento foram atualizadas.

en: Your payment subscription is managed by PayPal. Please <a href="http://www.paypal.com">login to PayPal here</a> to update your billing information.
pt: Os pagamentos recorrentes são controlados pelo Paypal. Por favor <a href="http://www.paypal.com">acesse o PayPal aqui</a> para atualizar suas informações de faturação.

en: Your payment was accepted, but there was an error setting up your account. Please contact us.
pt: O seu pagamento foi aceite, mas houve um erro ao criar a sua conta. Por favor, entre em contacto com os administradores.

en: Your trial at %s is ending soon
pt: Seu período experimental no %s acabará em breve

en: Your&nbsp;Level
pt: Seu&nbsp;Tipo

en: abbreviation, e.g. "PA"
pt: abreviatura, ex: "PA"

en: and
pt: e

en: change
pt: Alterar

en: click here to let us generate them for you
pt: clique aqui que criaremos novas páginas automaticamente.

en: copy
pt: copiar

en: decimal, e.g. "0.06"
pt: decimal, ex: "0.23"

en: delete
pt: eliminar

en: deleted
pt: eliminado

en: e.g. PayPal Express, PayPal Standard, Credit Card.
pt: ex: PayPal Express, PayPal Standard, Cartão de Crédito.

en: e.g. Visa, MasterCard, AMEX, etc
pt: ex: Visa, MasterCard, AMEX, etc

en: edit
pt: editar

en: edit page
pt: editar página

en: ending in
pt: terminando em

en: every
pt: cada

en: filter by
pt: filtrar por

en: for
pt: para

en: for the first
pt: para o primeiro

en: logout
pt: SAIR

en: membership has been cancelled
pt: a assinatura foi cancelada

en: multisite only
pt: apenas multisite

en: not changing?
pt: Sem mudanças?

en: optional
pt: opcional

en: per
pt: por

en: print
pt: imrprimir

en: reCAPTCHA Private Key
pt: Chave Privada reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Public Key
pt: Chave Pública reCAPTCHA

en: reCAPTCHA failed. (%s) Please try again.
pt: O reCAPTCHA falhou.(%s) Por favor, tente novamente.

en: selected
pt: selecionado

en: subscription payments
pt: pagamentos de assinatura

en: view page
pt: ver página

en: what's this?
pt: o que é isso?

en: when a member checks out.
pt: quando um assinante faz Checkout.

en: when a user cancels his or her account.
pt: quando um utilizador cancela a conta.

en: when a user updates his or her billing information.
pt: quando um utilizador atualiza os seus dados de pagamento.

en: when an admin changes a user's membership level through the dashboard.
pt: quando um admin muda o tipo de assinatura de um utilizador no dashboard.
